Vergi Borcu Olanların Dikkatine: Eşinizin Gayrimenkulü Üzerine Haciz Konulabilir mi?

Vergi Borcu Olanların Dikkatine: Eşinizin Gayrimenkulü Üzerine Haciz Konulabilir mi?

Vergi borçlarıyla ilgili yaşanan bazı durumlar ve hukuki süreçler bazen belirsizlik oluşturabilir. Özellikle vergi borcu olan kişiler için, eşinin gayrimenkulü üzerine yapılan haciz işlemleri endişe verici olabilir. Ancak, Danıştay’ın 4. Dairesi’nin verdiği önemli bir karar bu konuda netlik sağlıyor.

Vergi Borcu Olanların Dikkatine: Eşinizin Gayrimenkulü Üzerine Haciz Konulabilir mi?

Danıştay 4. Dairesinin E: 2003/1733, K: 2003/2369 sayılı kararına göre, vergi borçlusunun eşine ait taşınmaz üzerine, eşinin vergi borcundan dolayı haciz uygulanamaz.


Bu karar, vergi borcu olan kişilerin eşlerinin gayrimenkulleri üzerine yapılan haciz işlemlerine karşı önemli bir koruma sağlıyor.


Haksız Hacizler


Uygulamada, haksız olarak yapılan veya usulüne uygun olarak yapılmayan birçok e-haciz işlemiyle karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle, vergi dairesinin uyguladığı e-haciz işlemine karşı vergi mahkemesinde açılacak bir vergi davası büyük önem taşır.

Sonuç


Vergi borçlarını ödemek veya e-haciz işlemine karşı dava açmak iki ayrı çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
e-Haciz, vergi borçlarının ve cezalarının tahsilatını hızlandıran ve kolaylaştıran bir yöntem olsa da, kişileri büyük vergi borçları altına sokan bu yönetim uygulanmasında hukuken birçok hata yapıldığı da bir gerçektir. Bu nedenle sürecin doğru yönetilmesi ve vergi hukuku alanında uzman bir avukattan hukuki destek alınması hukuka aykırı yürütülen süreçlerin kişilerin lehine sonuçlanmasına ve haksız uygulanan e-haciz’lerin kaldırılmasına neden olabilecektir.

Avukat,Arabulucu ve Mali Müşavir Recep Emre Ertaş

Nasıl yardımcı olabiliriz? Hemen Yaz