Vergi-Borclariyla-Ilgili-Banka-Hesaplarina-Uygulanan-e-Hacizler-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler

Vergi Borçlarıyla İlgili Banka Hesaplarına Uygulanan e-Hacizler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giriş


Vergi borçları ve vergi cezalarını tahsil etmek için vergi dairelerinin başvurduğu yöntemlerden biri, banka hesaplarına e-haciz koymaktır. İşte bu sürecin detayları:


Nasıl Oluyor?


Vergi dairelerinin düzenlediği haciz bildirisi üzerine, vergi borcu olanların banka hesaplarına, varsa menkul kıymetlerine e-haciz konulur. Bu durumda, vergi borçlusu görünen kişinin banka hesabında yer alan miktarları kullanımı engellenir, yeterli miktar varsa bu miktar da alacaklı vergi dairesinin hesabına aktarılır.

E-Hacizin Etkileri


Haciz varakasındaki tutar kadar yapılması gereken bu işlem, genellikle borcun tamamı tahsil edilene kadar banka hesabının kullanımını engeller. Bu durumda, kişiler günlük rutin işlemlerini dahi gerçekleştiremez hale gelirler. Ayrıca, uygulamada ileriye dönük olarak da hesaptaki haciz kaydı devam etmekte ve ticari işlemler aksayabilmektedir.


Haksız Hacizler


Uygulamada, haksız olarak yapılan veya usulüne uygun olarak yapılmayan birçok e-haciz işlemiyle karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle, vergi dairesinin banka hesaplarına koyduğu e-haciz işlemine karşı vergi mahkemesinde açılacak bir vergi davası büyük önem taşır.


Sonuç


Vergi borçlarını ödemek veya e-haciz işlemine karşı dava açmak iki ayrı çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
e-Haciz, vergi borçlarının ve cezalarının tahsilatını hızlandıran ve kolaylaştıran bir yöntem olsa da, kişileri büyük vergi borçları altına sokan bu yönetim uygulanmasında hukuken birçok hata yapıldığı da bir gerçektir.

Bu nedenle sürecin doğru yönetilmesi ve vergi hukuku alanında uzman bir avukattan hukuki destek alınması hukuka aykırı yürütülen süreçlerin kişilerin lehine sonuçlanmasına ve haksız uygulanan e-haciz’lerin kaldırılmasına neden olabilecektir.

Avukat,Arabulucu ve Mali Müşavir Recep Emre Ertaş

Nasıl yardımcı olabiliriz? Hemen Yaz